• Upcoming Games
  • Full Schedule

Upcoming Games

There are no Upcoming Games yet...

Full Schedule

Date
Team
Location
Opponent
 
Result
Score
3/30/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
CHSAA Relay Carnival
Home
No Result
4/5/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
Fordham Prep Dev Meet (Frosh and Soph)
Home
No Result
4/6/2019
Outdoor Track-Boys
Cold Spring Harbor
Nassua COaches (DISTANCE RUNNERS ONLY)
Home
No Result
4/12/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
Fordham Prep Dev Meet (Frosh and Soph)
Home
No Result
4/13/2019
Outdoor Track-Boys
Uniondale High School
Knight Time Invitational
Home
No Result
4/20/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
NY Relays
Home
No Result
4/22/2019
Outdoor Track-Boys
East Meadow High School
East Meadow Initational
Home
No Result
4/26/2019
Outdoor Track-Boys
University of Penn
Penn Relays (4x1)
Home
No Result
4/27/2019
Outdoor Track-Boys
University of Penn
Penn Relays (4x4)
Home
No Result
4/27/2019
Outdoor Track-Boys
Macarthur H.S.
Macarthur Inv
Home
No Result
5/4/2019
Outdoor Track-Boys
St. Anthony High School
St. Anthony Invitational
Home
No Result
5/6/2019
Outdoor Track-Boys
icahn Stadium
Frosh/Soph BQ Champs
Home
No Result
5/10/2019
Outdoor Track-Boys
Berner Middle School
Under the lights invitational
Home
No Result
5/11/2019
Outdoor Track-Boys
St. anthony High School
CHSAA Frosh Soph Champs
Home
No Result
5/18/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
Varsity BQ/City Championship
Home
No Result
5/25/2019
Outdoor Track-Boys
Icahn Stadium
Varsity CHSAA STATE CHAMPS
Home
No Result
  • Latest News
  • Coaches
  • Sport Resources





 

Freshman/ Sophomore CHSAA CHAMPS

CONGRATULATIONS TO THE FOLLOWING ATHLETES FOR THEIR PERFORMANCE AT THE FRESHMAN/ SOPHOMORE CATHOLIC STATE CHAMPIONSHIP

CHAMPION: DISCUS PETER ATHANAILOS

TRIPLE JUMP: CHAD FRANKLIN


SILVER MEDALS: 

Freshman 4x8: Matthew Vene, Charles Meeghan, Brandon Donaldson and Michael Koenig

Sophomores 4x4: Lawson, Khalil, Wesley and Jordan



CONGRATULATIONS TO THE FRESHMAN AND SOPHOMORE TRACK & FIELD TEAM FOR PLACING SECOND IN THEIR BQ CHAMPIONSHIP. 

The team came very close to winning in both divisions. 


A special Congratulations to Double BQ Champion Chad Franklin winner of the Long and Triple Jump. For his performance Chad was named Athlete of the meet. 

Congratulations to double BQ champion Peter Athanailos for winning the Shot and Discus. 

Other BQ champions:

Freshman: Brandon Donaldson in the 400 

Charles Meeghan in the 800 

Matthew Vene in the 1600

The 4x800 meter relay of Donaldson, Vene, Meeghan and Koenig 

The 4x100 meter Relay of Ryan Lavache, Anthony Catarano, Aaron Baghwan and Jeziah Welch



Sophomore 

Anthony Rowe in the Triple Jump 

Jordan Leon in the 400 

Wesley Ramsey in the 800

the 4x 100 of John Kim, Elijah Brown, Daniel Cronin and Mapalo Mwape 












SENIOR COLLEGE UPDATE: We are very proud of how many of you will continue to compete in college. You will represent our program honorably.  


CONGRATULATIONS TO DEAN ATHANAILOS FOR COMMITTING TO COMPETE AT DIVISION ONE SUNY ALBANY AND THEIR HONORS PROGRAM 

CONGRATULATIONS TO JACK LYNCH FOR COMMITTING TO COMPETE AT DIVISION ONE SACRED HEART UNIVSERSITY 

CONGRATULATIONS to Lance Lee for receiving an athletic scholarship to Adelphi University. 

CONGRATULATIONS TO JUSTIN MORALES FOR COMMITING TO ADELPHI UNVIERSITY

CONGRATULATIONS TO IVAN FOR HIS ACADEMIC SCHOLARSHIP AND COMMITMENT TO ST. JOHNS UNIVERSITY 



































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Moderator and Coaches
  • Moderator: Mr. Magenheim
  • Assistant Coach: Mr. Brandon Magenheim
  • Head Coach: Mr. Michael Hernandez
  • Assistant Coach: Mr. Don Nelson
  • Assistant Coach: Mr. Angel Ortega
Outdoor Track-Boys

Moderator: Mr. Magenheim